Chevrolet Tahoe GMT400 (1995–2002)
Chevrolet Tahoe tahoe 1500 4wd
GMT400 (1995–2002), 1995–1995. Gasoline · 5.7 L · 200 hp · 5-speed manual · 4-wheel drive. 0–60 mph in 12.5 s and top speed 100 mph.
GMT400 (1995–2002)
1995 - 1995
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
200
Torque
310 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
4-wheel drive
0–60 mph
12.5 s
Top speed
100 mph
Curb weight
4700 lbs
Wheelbase
112 mm
Dimensions
202 × 76 × 74 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 15.0 / 12.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 202 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 74 mm |
| Wheelbase | 112 mm |
| Wheel size | 16-inch |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4700 lbs |
| Gross weight | 6800 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 310 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential MPI |
| Compression ratio | 9.4 |
| Bore and stroke | 4.00 x 3.48 in |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | 4-wheel drive |
Performance
| Top speed | 100 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 12.5 s |
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 12.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |