Chevrolet Tahoe T1XX (2021–present)
Chevrolet Tahoe tahoe 2wd
T1XX (2021–present), 2021–2024. Diesel · 3.0 L · 277 hp · Automatic 10-spd · Rear-Wheel Drive.
T1XX (2021–present)
2021 - 2024
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
3.0 L
Horsepower
277
Torque
460 lb-ft
Transmission
Automatic 10-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3071 mm
Dimensions
5352 × 2057 × 1925 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 28.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5352 mm |
|---|---|
| Width | 2057 mm |
| Height | 1925 mm |
| Wheelbase | 3071 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 69 mm |
| Rear track | 69 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 24.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 277 hp |
| Torque | 460 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 10-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Diesel |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |