Chevrolet T10 (S10) Pickup First generation facelift (1988–1993)
Chevrolet T10 (S10) Pickup 2.8l v6 5-speed manual 2wd
First generation facelift (1988–1993), 1988–1993. Gasoline · 2.8 L · 110 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
First generation facelift (1988–1993)
1988 - 1993
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.8 L
Horsepower
110
Torque
145 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2751 mm
Dimensions
4948 × 1684 × 1557 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 23.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4948 mm |
|---|---|
| Width | 1684 mm |
| Height | 1557 mm |
| Wheelbase | 2751 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 110 hp |
| Torque | 145 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |