Chevrolet T10 (S10) Pickup First generation facelift (1988–1993)
Chevrolet T10 (S10) Pickup 2.5l 4-speed automatic 4wd
First generation facelift (1988–1993), 1988–1993. Gasoline · 2.5 L · 105 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive.
First generation facelift (1988–1993)
1988 - 1993
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
105
Torque
135 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
2751 mm
Dimensions
4948 × 1684 × 1570 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 21.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4948 mm |
|---|---|
| Width | 1684 mm |
| Height | 1570 mm |
| Wheelbase | 2751 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 105 hp |
| Torque | 135 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |