Chevrolet SSR Pickup GMT360-derived SSR (2003–2006)
Chevrolet SSR Pickup ssr pickup 2wd
GMT360-derived SSR (2003–2006), 2005–2006. Gasoline · 6.0 L · 390 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.3 s and top speed 132 mph.
GMT360-derived SSR (2003–2006)
2005 - 2006
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.0 L
Horsepower
390
Torque
405 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
5.3 s
Top speed
132 mph
Curb weight
4900 lbs
Wheelbase
2946 mm
Dimensions
4862 × 1996 × 1631 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 15.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4862 mm |
|---|---|
| Width | 1996 mm |
| Height | 1631 mm |
| Wheelbase | 2946 mm |
| Wheel size | P295/40R20 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4900 lbs |
| Gross weight | 6000 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.0 L |
| Horsepower | 390 hp |
| Torque | 405 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential fuel injection |
| Compression ratio | 10.1 |
| Bore and stroke | 101.6 mm x 92.0 mm |
| Engine code | LS2 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 132 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.3 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Independent short and long arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |