Chevrolet Sprint SA Turbo Sprint (1987–1990)
Chevrolet Sprint turbo sprint
SA Turbo Sprint (1987–1990), 1987–1990. Gasoline · 1.0 L · 70 hp · Manual 5-spd · Front-Wheel Drive.
SA Turbo Sprint (1987–1990)
1987 - 1990
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.0 L
Horsepower
70
Torque
79 lb-ft
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2281 mm
Dimensions
3650 × 1570 × 1359 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
31.0 / 37.0 / 34.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minicompact Cars |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3650 mm |
|---|---|
| Width | 1570 mm |
| Height | 1359 mm |
| Wheelbase | 2281 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 70 hp |
| Torque | 79 lb-ft |
| Cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 31.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 37.0 mpg |
| Fuel economy combined | 34.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |