Chevrolet Sprint SA (1985–1988)
Chevrolet Sprint sprint er
SA (1985–1988), 1986–1987. Gasoline · 1.0 L · Manual 5-spd · Front-Wheel Drive.
SA (1985–1988)
1986 - 1987
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.0 L
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2281 mm
Dimensions
3856 × 1590 × 1374 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
44.0 / 47.0 / 47.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3856 mm |
|---|---|
| Width | 1590 mm |
| Height | 1374 mm |
| Wheelbase | 2281 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.0 L |
| Cylinders | 3 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 44.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 47.0 mpg |
| Fuel economy combined | 47.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |