Chevrolet Sport Van G10/20/30 facelift (1996–1996)
Chevrolet Sport Van chevrolet sport van g30 5.7l v8
G10/20/30 facelift (1996–1996), 1996–1996. Gasoline · 5.7 L · 210 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
G10/20/30 facelift (1996–1996)
1996 - 1996
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
210
Torque
300 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
4933 × 2019 × 1956 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 16.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4933 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1956 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 16.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |