Chevrolet Spark M300 (2014–2016)
Chevrolet Spark spark ev
M300 (2014–2016), 2014–2016. Automatic (A1) · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.2 s and top speed 90 mph.
M300 (2014–2016)
2014 - 2016
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Transmission
Automatic (A1)
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
7.2 s
Top speed
90 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2375 mm
Dimensions
3716 × 1598 × 1590 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
28.0 / 36.0 / 31.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Hatchback |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-Hand Drive |
Dimensions
| Length | 3716 mm |
|---|---|
| Width | 1598 mm |
| Height | 1590 mm |
| Wheelbase | 2375 mm |
| Front track | 55 mm |
| Rear track | 55 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Trunk volume min | 10 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 23 L |
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 4 lbs |
Engine
| Electric motor | 1 AC electric motor |
|---|---|
| Electric horsepower | 140 hp |
| Electric torque | 327 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 21.3 kWh |
| Battery net capacity | 19.0 kWh |
| Battery voltage | 375 V |
| AC charge power | 3.3 kW |
| DC charge power | 50.0 kW |
| Charge time 120V | 20.0 h |
| Charge time 240V | 7.0 h |
| Charge setup 240V | 240V charging |
| Electric range | 82 mi |
| Electricity consumption city | 28.0 |
| Electricity consumption highway | 36.0 |
| Electricity consumption combined | 31.0 |
Transmission
| Transmission | Automatic (A1) |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 90 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.2 s |
| Fuel economy city | 28.0 mpg |
| Fuel economy highway | 36.0 mpg |
| Fuel economy combined | 31.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |