Chevrolet Spark M300 facelift (2016–2022)
Chevrolet Spark spark activ
M300 facelift (2016–2022), 2017–2022. Gasoline · 1.4 L · 98 hp · 5-speed manual · Front-Wheel Drive.
M300 facelift (2016–2022)
2017 - 2022
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.4 L
Horsepower
98
Torque
94 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2385 mm
Dimensions
3635 × 1595 × 1483 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3635 mm |
|---|---|
| Width | 1595 mm |
| Height | 1483 mm |
| Wheelbase | 2385 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 9.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front, transverse |
| Engine volume | 1.4 L |
| Horsepower | 98 hp |
| Torque | 94 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 10.5 |
| Bore and stroke | 73.4 mm x 82.0 mm |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular Gasoline |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |