Chevrolet Silverado BT1 (2024–present)
Chevrolet Silverado wt
BT1 (2024–present), 2024–present. Electric · 1-speed direct-drive automatic · Four-wheel drive.
BT1 (2024–present)
2024 - present
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Transmission
1-speed direct-drive automatic
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
9 lbs
Wheelbase
3701 mm
Dimensions
5921 × 2172 × 1999 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5921 mm |
|---|---|
| Width | 2172 mm |
| Height | 1999 mm |
| Wheelbase | 3701 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Front track | 72 mm |
| Rear track | 72 mm |
| Wheel size | 18-inch |
Volume and weight
| Curb weight | 9 lbs |
|---|
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Front and rear |
| Electric motor | Dual electric motors |
| Electric horsepower | 510 hp |
| Electric torque | 615 lb-ft |
| System horsepower | 510 hp |
| System torque | 615 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 200.0 kWh |
| Battery voltage | 800 V |
| AC charge power | 19.2 kW |
| DC charge power | 350.0 kW |
| Charge time 240V | 10.0 h |
| Charge setup 240V | Level 2 charging |
| Electric range | 450 mi |
Transmission
| Transmission | 1-speed direct-drive automatic |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Electricity |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |