Chevrolet Silverado K2XX facelift (2016–2018)
Chevrolet Silverado silverado c15 cab chassis 2wd
K2XX facelift (2016–2018), 2015–2018. Gasoline · 5.3 L · 355 hp · 6-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
K2XX facelift (2016–2018)
2015 - 2018
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
355
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3597 mm
Dimensions
5984 × 2032 × 1981 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Special Purpose Vehicle 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 5984 mm |
|---|---|
| Width | 2032 mm |
| Height | 1981 mm |
| Wheelbase | 3597 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Horsepower | 355 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |