Chevrolet Silverado K2XX facelift (2016–2018)
Chevrolet Silverado silverado c15 2wd
K2XX facelift (2016–2018), 2016–2018. Gasoline · 5.3 L · 355 hp · 8-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
K2XX facelift (2016–2018)
2016 - 2018
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
355
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3645 mm
Dimensions
5842 × 2032 × 1880 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 5842 mm |
|---|---|
| Width | 2032 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3645 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Horsepower | 355 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |