Chevrolet Silverado GMT800 Classic (2007–2007)
Chevrolet Silverado silverado classic 1500 2wd
GMT800 Classic (2007–2007), 2007–2007. Gasoline · 4.8 L · 285 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
GMT800 Classic (2007–2007)
2007 - 2007
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.8 L
Horsepower
285
Torque
295 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3645 mm
Dimensions
5781 × 1994 × 1877 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks 2WD |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5781 mm |
|---|---|
| Width | 1994 mm |
| Height | 1877 mm |
| Wheelbase | 3645 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.8 L |
| Horsepower | 285 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |