Chevrolet Silverado GMT800 (1999–2006)
Chevrolet Silverado silverado 2500 hd 4wd cng
GMT800 (1999–2006), 2005–2005. Natural gas · 6.0 L · 300 hp · 4-speed automatic · 4-wheel drive.
GMT800 (1999–2006)
2005 - 2005
20
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Natural gas
Engine volume
6.0 L
Horsepower
300
Torque
360 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
4-wheel drive
Wheelbase
4001 mm
Dimensions
6322 × 2024 × 1930 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
8.0 / 12.0 / 9.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 6322 mm |
|---|---|
| Width | 2024 mm |
| Height | 1930 mm |
| Wheelbase | 4001 mm |
Engine
| Engine type | Natural gas |
|---|---|
| Engine volume | 6.0 L |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 360 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 4-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 8.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 12.0 mpg |
| Fuel economy combined | 9.0 mpg |
| Fuel type | Natural gas |