Chevrolet Silverado GMT800 (1999–2006)
Chevrolet Silverado silverado 1500 2wd
GMT800 (1999–2006), 1999–2006. Gasoline · 4.8 L · 270 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT800 (1999–2006)
1999 - 2006
20
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.8 L
Horsepower
270
Torque
285 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3645 mm
Dimensions
5784 × 1994 × 1808 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5784 mm |
|---|---|
| Width | 1994 mm |
| Height | 1808 mm |
| Wheelbase | 3645 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.8 L |
| Horsepower | 270 hp |
| Torque | 285 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |