Chevrolet Silverado GMT800 (1999–2006)
Chevrolet Silverado silverado 1500 2wd
GMT800 (1999–2006), 1999–2006. Flexible-fuel gasoline · 5.3 L · 285 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT800 (1999–2006)
1999 - 2006
20
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible-fuel gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
285
Torque
325 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3645 mm
Dimensions
5784 × 1994 × 1808 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5784 mm |
|---|---|
| Width | 1994 mm |
| Height | 1808 mm |
| Wheelbase | 3645 mm |
Engine
| Engine type | Flexible-fuel gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Horsepower | 285 hp |
| Torque | 325 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |