Chevrolet S10 Cab Chassis Second generation (1994–1997)
Chevrolet S10 Cab Chassis 2.2l 5-speed manual
Second generation (1994–1997), 1994–1997. Gasoline · 2.2 L · 118 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
Second generation (1994–1997)
1994 - 1997
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Horsepower
118
Torque
140 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2751 mm
Dimensions
4836 × 1725 × 1610 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 24.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cab chassis |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4836 mm |
|---|---|
| Width | 1725 mm |
| Height | 1610 mm |
| Wheelbase | 2751 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 118 hp |
| Torque | 140 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |