Chevrolet S10 Cab Chassis First generation facelift (1991–1993)
Chevrolet S10 Cab Chassis s-10 cab chassis 4.3l 5mt
First generation facelift (1991–1993), 1991–1993. Gasoline · 4.3 L · 160 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
First generation facelift (1991–1993)
1991 - 1993
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
160
Torque
235 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2751 mm
Dimensions
4796 × 1697 × 1610 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 20.0 / 17.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cab chassis |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4796 mm |
|---|---|
| Width | 1697 mm |
| Height | 1610 mm |
| Wheelbase | 2751 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 160 hp |
| Torque | 235 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Throttle-body injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |