Chevrolet R20 (C20) Pickup R/V GMT400 precursor (1987–1987)
Chevrolet R20 (C20) Pickup chevrolet r20 (c20) pickup 7.4l v8 4-speed manual
R/V GMT400 precursor (1987–1987), 1987–1987. Gasoline · 7.4 L · 230 hp · 4-speed manual · Rear-wheel drive.
R/V GMT400 precursor (1987–1987)
1987 - 1987
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.4 L
Horsepower
230
Torque
385 lb-ft
Transmission
4-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3340 mm
Dimensions
5385 × 2019 × 1880 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3340 mm |
| Wheel size | 16 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 385 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carbureted |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |