Chevrolet R20 (C20) Pickup C/K square-body facelift (1981–1987)
Chevrolet R20 (C20) Pickup r20 (c20) pickup 2wd
C/K square-body facelift (1981–1987), 1987–1987. Gasoline · 4.3 L · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
C/K square-body facelift (1981–1987)
1987 - 1987
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3340 mm
Dimensions
5385 × 2019 × 1880 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3340 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.3 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |