Chevrolet Pickup 2500 GMT400 facelift (1995–1998)
Chevrolet Pickup 2500 pickup 2500 2wd
GMT400 facelift (1995–1998), 1993–1998. FFS · 5.0 L · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
GMT400 facelift (1995–1998)
1993 - 1998
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
FFS
Engine volume
5.0 L
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3340 mm
Dimensions
5385 × 1951 × 1854 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 1951 mm |
| Height | 1854 mm |
| Wheelbase | 3340 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|
Engine
| Engine volume | 5.0 L |
|---|---|
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |