Chevrolet Pickup 2500 GMT400 facelift (1995–1998)
Chevrolet Pickup 2500 k1500 pickup 4wd
GMT400 facelift (1995–1998), 1995–1995. FFS · 5.0 L · Manual 5-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
GMT400 facelift (1995–1998)
1995 - 1995
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
FFS
Engine volume
5.0 L
Transmission
Manual 5-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3340 mm
Dimensions
5385 × 1951 × 1854 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 1951 mm |
| Height | 1854 mm |
| Wheelbase | 3340 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|
Engine
| Engine volume | 5.0 L |
|---|---|
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |