Chevrolet Malibu Epsilon (2004–2007)
Chevrolet Malibu chevrolet malibu maxx ls
Epsilon (2004–2007), 2004–2007. Gasoline · 3.5 L · 200 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.0 s and top speed 120 mph.
Epsilon (2004–2007)
2004 - 2007
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
200
Torque
220 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.0 s
Top speed
120 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2700 mm
Dimensions
4732 × 1773 × 1501 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 30.0 / 25.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4732 mm |
|---|---|
| Width | 1773 mm |
| Height | 1501 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Front track | 60 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 16-inch wheels |
Volume and weight
| Trunk volume min | 23 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 50 L |
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 220 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 120 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.0 s |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |