Chevrolet Malibu N-body facelift (2004–2005)
Chevrolet Malibu malibu maxx ss 3.9
N-body facelift (2004–2005), 2005–2005. Gasoline · 3.9 L · 240 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
N-body facelift (2004–2005)
2005 - 2005
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.9 L
Horsepower
240
Torque
240 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
2852 mm
Dimensions
4742 × 1763 × 1524 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Station Wagon |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4742 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1524 mm |
| Wheelbase | 2852 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 240 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential MPI |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |