Chevrolet Malibu Epsilon II (2016–2018)
Chevrolet Malibu malibu hybrid
Epsilon II (2016–2018), 2016–2019. Hybrid · 1.8 L · 182 hp · Automatic (variable gear ratios) · Front-Wheel Drive.
Epsilon II (2016–2018)
2016 - 2019
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Hybrid
Engine volume
1.8 L
Horsepower
182
Transmission
Automatic (variable gear ratios)
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
111 mm
Dimensions
194 × 73 × 58 mm
General information
| Vehicle class | Midsize Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 194 mm |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Height | 58 mm |
| Wheelbase | 111 mm |
Engine
| Engine type | Hybrid |
|---|---|
| Engine volume | 1.8 L |
| Horsepower | 182 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic (variable gear ratios) |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|