Chevrolet Malibu Epsilon II facelift (2016–2016)
Chevrolet Malibu malibu limited
Epsilon II facelift (2016–2016), 2016–2016. Gasoline · 2.5 L · 196 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
Epsilon II facelift (2016–2016)
2016 - 2016
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
196
Torque
191 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3415 lbs
Wheelbase
2738 mm
Dimensions
4864 × 1786 × 1463 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 34.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4864 mm |
|---|---|
| Width | 1786 mm |
| Height | 1463 mm |
| Wheelbase | 2738 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 215/60R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 16 L |
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
| Curb weight | 3415 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 196 hp |
| Torque | 191 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 11.3 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Four-link independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |