Chevrolet Malibu Epsilon facelift (2008–2012)
Chevrolet Malibu malibu
Epsilon facelift (2008–2012), 2008–2012. Gasoline · 3.6 L · 252 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
Epsilon facelift (2008–2012)
2008 - 2012
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
252
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
112 mm
Dimensions
192 × 70 × 57 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 192 mm |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Height | 57 mm |
| Wheelbase | 112 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 252 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |