Chevrolet Malibu Epsilon II facelift (2019–2023)
Chevrolet Malibu malibu
Epsilon II facelift (2019–2023), 2017–2022. Gasoline · 2.0 L · 250 hp · Automatic 9-spd · Front-Wheel Drive.
Epsilon II facelift (2019–2023)
2017 - 2022
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
250
Transmission
Automatic 9-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2830 mm
Dimensions
4933 × 1854 × 1455 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Midsize Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4933 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1455 mm |
| Wheelbase | 2830 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 250 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 9-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Premium unleaded (required) |