Chevrolet Malibu Epsilon II (2013–2015)
Chevrolet Malibu malibu eassist
Epsilon II (2013–2015), 2013–2014. Gasoline · 2.4 L · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
Epsilon II (2013–2015)
2013 - 2014
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
108 mm
Dimensions
192 × 73 × 58 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 192 mm |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Height | 58 mm |
| Wheelbase | 108 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.4 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |