Chevrolet Lumina W-body facelift (1995–2001)
Chevrolet Lumina lumina ls 3.4l v6
W-body facelift (1995–2001), 1995–2001. Gasoline · 3.4 L · 210 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive.
W-body facelift (1995–2001)
1995 - 2001
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.4 L
Horsepower
210
Torque
215 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2731 mm
Dimensions
5113 × 1854 × 1402 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 26.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5113 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1402 mm |
| Wheelbase | 2731 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 17 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 17 L |
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 215 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 9.5 |
| Bore and stroke | 3.62 x 3.31 in |
| Engine code | 3400 V6 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |