Chevrolet Lumina W-body (1990–1994)
Chevrolet Lumina lumina
W-body (1990–1994), 1990–1992. Gasoline · 2.5 L · 110 hp · 3-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 11.2 s and top speed 104 mph.
W-body (1990–1994)
1990 - 1992
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
110
Torque
135 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
11.2 s
Top speed
104 mph
Wheelbase
2743 mm
Dimensions
5156 × 1829 × 1372 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5156 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 2743 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 110 hp |
| Torque | 135 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Compression ratio | 8.6 |
| Bore and stroke | 3.50 x 3.98 in |
| Engine code | LN2 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 104 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 11.2 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |