Chevrolet Lumina/Monte Carlo W-body (2000–2007)
Chevrolet Lumina/Monte Carlo chevrolet monte carlo ss
W-body (2000–2007), 2006–2007. Gasoline · 5.3 L · 303 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 6.0 s.
W-body (2000–2007)
2006 - 2007
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
303
Torque
323 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
6.0 s
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2807 mm
Dimensions
5090 × 1852 × 1410 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 24.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5090 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1410 mm |
| Wheelbase | 2807 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | P225/60R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 303 hp |
| Torque | 323 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 6.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |