Chevrolet Lumina/Monte Carlo W-body facelift (1995–2001)
Chevrolet Lumina/Monte Carlo monte carlo pace car
W-body facelift (1995–2001), 1998–1998. Gasoline · 3.8 L · 200 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.5 s.
W-body facelift (1995–2001)
1998 - 1998
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
200
Torque
225 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
7.5 s
Curb weight
3460 lbs
Wheelbase
2807 mm
Dimensions
4950 × 1852 × 1351 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 28.0 / 22.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4950 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1351 mm |
| Wheelbase | 2807 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 15 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 15 L |
| Fuel tank capacity | 15.2 gal |
| Curb weight | 3460 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Supercharged |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.5 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |