Chevrolet Lumina/Monte Carlo W-body facelift (1990–1994)
Chevrolet Lumina/Monte Carlo chevrolet lumina z34 3.4 v6 automatic
W-body facelift (1990–1994), 1991–1994. Gasoline · 3.4 L · 210 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.5 s.
W-body facelift (1990–1994)
1991 - 1994
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.4 L
Horsepower
210
Torque
215 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.5 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2731 mm
Dimensions
4950 × 1829 × 1394 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 26.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sport coupe |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4950 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1394 mm |
| Wheelbase | 2731 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 215 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.5 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |