Chevrolet Lumina/Monte Carlo W-body facelift (1990–1994)
Chevrolet Lumina/Monte Carlo chevrolet lumina 3.1 v6
W-body facelift (1990–1994), 1990–1994. Gasoline · 3.1 L · 140 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
W-body facelift (1990–1994)
1990 - 1994
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.1 L
Horsepower
140
Torque
180 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2731 mm
Dimensions
4950 × 1829 × 1394 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 27.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4950 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1394 mm |
| Wheelbase | 2731 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.1 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 180 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |