Chevrolet Lumina Minivan U-body (1994–1996)
Chevrolet Lumina Minivan lumina minivan 2wd
U-body (1994–1996), 1996–1996. Gasoline · 3.4 L · 160 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive.
U-body (1994–1996)
1996 - 1996
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.4 L
Horsepower
160
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2814 mm
Dimensions
5113 × 1831 × 1689 mm
General information
| Vehicle class | Special Purpose Vehicles |
|---|
Dimensions
| Length | 5113 mm |
|---|---|
| Width | 1831 mm |
| Height | 1689 mm |
| Wheelbase | 2814 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.4 L |
| Horsepower | 160 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|