Chevrolet Lumina/APV Minivan U-body facelift (1994–1996)
Chevrolet Lumina/APV Minivan chevrolet lumina apv minivan 3.8 v6
U-body facelift (1994–1996), 1994–1996. Gasoline · 3.8 L · 170 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 10.5 s and top speed 110 mph.
U-body facelift (1994–1996)
1994 - 1996
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
170
Torque
220 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
10.5 s
Top speed
110 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3048 mm
Dimensions
4950 × 1831 × 1689 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4950 mm |
|---|---|
| Width | 1831 mm |
| Height | 1689 mm |
| Wheelbase | 3048 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front, transverse |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 170 hp |
| Torque | 220 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 110 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.5 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |