Chevrolet Lumina/APV Minivan U-body (1990–1993)
Chevrolet Lumina/APV Minivan lumina/apv minivan 2wd
U-body (1990–1993), 1992–1993. Gasoline · 3.8 L · 170 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive.
U-body (1990–1993)
1992 - 1993
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
170
Torque
220 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3048 mm
Dimensions
4948 × 1829 × 1676 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 23.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4948 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1676 mm |
| Wheelbase | 3048 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Horsepower | 170 hp |
| Torque | 220 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |