Chevrolet K20 Pickup C/K square-body second facelift (1988–1988)
Chevrolet K20 Pickup k20 pickup 4wd
C/K square-body second facelift (1988–1988), 1988–1988. Gasoline · 5.0 L · Automatic 3-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
C/K square-body second facelift (1988–1988)
1988 - 1988
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3340 mm
Dimensions
5385 × 2019 × 1930 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Pickup truck |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1930 mm |
| Wheelbase | 3340 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.0 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |