Chevrolet K20 Pickup C/K square-body (1984–1980)
Chevrolet K20 Pickup k20 pickup 4x4 regular cab 5.0l v8 gas 3mt
C/K square-body (1984–1980), 1984–1988. Gasoline · 5.0 L · 3-speed manual · Four-wheel drive.
C/K square-body (1984–1980)
1984 - 1988
18
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Transmission
3-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
3340 mm
Dimensions
5385 × 2019 × 1867 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1867 mm |
| Wheelbase | 3340 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|