Chevrolet K1500 Pickup GMT400 facelift (1995–1999)
Chevrolet K1500 Pickup k1500 pickup 4wd 6.5l diesel v8 4at
GMT400 facelift (1995–1999), 1995–1999. Diesel · 6.5 L · Automatic 4-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
GMT400 facelift (1995–1999)
1995 - 1999
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
6.5 L
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
118 mm
Dimensions
195 × 77 × 70 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 195 mm |
|---|---|
| Width | 77 mm |
| Height | 70 mm |
| Wheelbase | 118 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | P235/75R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.5 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Diesel |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |