Chevrolet G10/20 Van G-series (second generation) facelift (2026–1995)
Chevrolet G10/20 Van chevrolet g10 van 5.0l 3-speed automatic
G-series (second generation) facelift (2026–1995), 1978–1981. Gasoline · 5.0 L · 145 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
G-series (second generation) facelift (2026–1995)
1978 - 1981
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
145
Torque
245 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2794 mm
Dimensions
4750 × 2019 × 2007 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 14.0 / 12.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4750 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 2007 mm |
| Wheelbase | 2794 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 145 hp |
| Torque | 245 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 14.0 mpg |
| Fuel economy combined | 12.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |