Chevrolet G10/20 Van G-series (first generation) (2026–1995)
Chevrolet G10/20 Van chevrolet g20 van 5.7l 3-speed automatic
G-series (first generation) (2026–1995), 1989–1990. Gasoline · 5.7 L · 190 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
G-series (first generation) (2026–1995)
1989 - 1990
23
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
190
Torque
300 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2743 mm
Dimensions
4801 × 2007 × 2057 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4801 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 2057 mm |
| Wheelbase | 2743 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Throttle body injection |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |