Chevrolet G10/20 Van G-series (first generation) (2026–1995)
Chevrolet G10/20 Van chevrolet g10 van 4.6l 3-speed automatic
G-series (first generation) (2026–1995), 1967–1969. Gasoline · 4.6 L · 175 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
G-series (first generation) (2026–1995)
1967 - 1969
23
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.6 L
Horsepower
175
Torque
240 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2286 mm
Dimensions
4801 × 2007 × 2057 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4801 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 2057 mm |
| Wheelbase | 2286 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.6 L |
| Horsepower | 175 hp |
| Torque | 240 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |