Chevrolet Express Passenger GMT600 facelift (2019–present)
Chevrolet Express Passenger 2500 ls
GMT600 facelift (2019–present), 2019–2025. Gasoline · 4.3 L · 276 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT600 facelift (2019–present)
2019 - 2025
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
276
Torque
298 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2012 × 2149 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger van |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2012 mm |
| Height | 2149 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
| Wheel size | 245/75R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 6 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 276 hp |
| Torque | 298 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |