Chevrolet Express Passenger GMT600 (1996–2002)
Chevrolet Express Passenger express 1500/2500 2wd
GMT600 (1996–2002), 1996–2002. Gasoline · 5.0 L · 230 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
GMT600 (1996–2002)
1996 - 2002
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
230
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3429 mm
Dimensions
5692 × 2012 × 2149 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Passenger Van |
|---|---|
| Seats | 8 |
Dimensions
| Length | 5692 mm |
|---|---|
| Width | 2012 mm |
| Height | 2149 mm |
| Wheelbase | 3429 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 230 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|