Chevrolet Equinox GMT192 facelift (2016–2017)
Chevrolet Equinox equinox fwd
GMT192 facelift (2016–2017), 2016–2017. Gasoline · 3.6 L · 301 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.7 s and top speed 112 mph.
GMT192 facelift (2016–2017)
2016 - 2017
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
301
Torque
272 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
6.7 s
Top speed
112 mph
Curb weight
3900 lbs
Wheelbase
2858 mm
Dimensions
4770 × 1842 × 1684 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV/Crossover |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4770 mm |
|---|---|
| Width | 1842 mm |
| Height | 1684 mm |
| Wheelbase | 2858 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | P235/55R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3900 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 301 hp |
| Torque | 272 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.7 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |