Chevrolet Equinox GMT192 (2010–2015)
Chevrolet Equinox equinox awd
GMT192 (2010–2015), 2013–2016. Flexible Fuel · 3.6 L · 301 hp · Automatic 6-spd · All-Wheel Drive.
GMT192 (2010–2015)
2013 - 2016
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible Fuel
Engine volume
3.6 L
Horsepower
301
Torque
272 lb-ft
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
All-Wheel Drive
Curb weight
4070 lbs
Wheelbase
2858 mm
Dimensions
4770 × 1842 × 1684 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4770 mm |
|---|---|
| Width | 1842 mm |
| Height | 1684 mm |
| Wheelbase | 2858 mm |
| Clearance | 7 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Trunk volume min | 32 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 64 L |
| Fuel tank capacity | 18.8 gal |
| Curb weight | 4070 lbs |
Engine
| Engine type | Flexible Fuel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 301 hp |
| Torque | 272 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Gasoline or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |