Chevrolet Equinox Fourth generation (2025–present)
Chevrolet Equinox ls awd
Fourth generation (2025–present), 2025–present. Gasoline · 1.5 L · 175 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 9.2 s.
Fourth generation (2025–present)
2025 - present
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.5 L
Horsepower
175
Torque
184 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
9.2 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2731 mm
Dimensions
4653 × 1902 × 1666 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 29.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV/Crossover |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4653 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1666 mm |
| Wheelbase | 2731 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 235/65R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 30 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 64 L |
| Fuel tank capacity | 14.8 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.5 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 175 hp |
| Torque | 184 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 9.2 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |